Skip to content ↓

Governors

Governing Board Membership – 2018/2019 Academic Year

LA (1)

End of Office

Mr Nilesh Patel

November 2021

Parents (4)

End of Office

Mrs Laura Hinton

October 2020

Ms Suzanne Letts

October 2020

Mr Jonathon Healy

January 2022

Mr Arjun Virdi

October 2022

Headteacher (1)

 

Mr Stuart Cox

 

Staff Governor (1)

End of Office

Miss Jayne Dixon

November 2021

Co-opted (5)

End of Office

Mr Kevin Thorley

March 2019

Mr Gary Morton

March 2019

Mrs Jane Young

March 2019

Mrs Amy Thorley

November 2020

Mr Richard Nowell

November 2021

Chair: Kevin Thorley - kevinthorley@whetstonefield.co.uk                                                      
Vice Chair: Gary Morton

Information on becoming a school governor can be found by clicking on the following link:

https://www.gov.uk/become-school-college-governor

Information on the role of a Governor within a Governing body can be found by clicking this link: 

http://www.education.gov.uk/a0056625/the-role-of-governor-within-the-governing-body

Please see below attachment for the last academic of full Governor attendance.

Beaufort Way, Walsall West Midlands, WS9 0HJ

01922 743498